top of page

Köpekler Neden Toprak Yer ?

Güncelleme tarihi: 12 Haz 2019

Bu davranışın bir çok sebebi olsa da en yaygın olan sebebi kötü beslenmeye bağlı mineral ve vitamin eksikliğidir.Bu davranışın altında yatan bir çok sebep olabilir. Köpeğinizin toprak yemesinin sebebi; obsesif-kompulsif bozukluk, zihinsel problemler, geçmişinde yaşanmış mutsuzluk ve stresli durumlar, genetik olarak aileden geçmiş davranış bozukluklarının göstergesi olabilirken bunun en yaygın olarak bilinen sebeplerinden biriside yeterli mineral ve vitamin alınmaması olabilir. Hatta bazen yere düşmüş bir yemeğin kokusu bile köpeğinizin toprak yemesine neden olabilir. Sebebin bilinmediği durumlarda ise köpeğinize check-up yaptırıp veterinerinize danışmalısınız. Ayrıca köpeğinizin yediği mamanın içerisindeki mineral ve vitaminlerin dengelenmiş olması gerekmektedir.


Kötü Beslenme

Köpeğinizin toprak yemesinin bir nedeni de mineral, vitamin hatta probiotik gibi besinleri mamasından alamıyor olmasıdır. Bunun sorumlusu da verdiğiniz mamanın dengeli bir mama olmaması olabilir.

Köpeklerin doğal içgüdüleri onları hayatta kalmaya yönlendirir.  Bu sebeple de köpeğiniz yeterli beslenmediğinde içgüdüsel olarak toprak vb şeyler yiyerek eksikliğini duyduğu mineral ve vitaminleri yerine koymaya çalışırlar. Bu durumu iyi gözlemleyip köpeğinizin kullandığı mamayı değiştirmeyi düşünmelisiniz.

Bu durumla daha çok köpeğin kemik yemediği zamanlarda karşılaşılırken bunun bir sebebi ise köpeğinize pişmiş yemek vermeniz olabilir. Yemekler piştiğinde içerisinde ki mineral ve vitaminler hızla kaybolurlar.


Kronik Sağlık Problemleri

Köpeğinizin mineral eksikliği yüzünden toprak yemesi onun bağırsak enfeksiyonu gibi bir hastalğı olduğunu gösterebilir.Bağırsak hastalıkları bağırsakta kanamaya yol açar yada ülsere neden olurlar bu durumda köpeğinizde kansızlık görülebilir.Kansızlığın kanamalı bir tümör, parazitler, ülser ve kronik böbrek rahatsızlıkları gibi diğer etkenleride olabilir. Hemangiosarcomas gibi bazı tümörler kanamalı olabilirler bu durum kansızlığa yol açar.Kancalı kurt denilen parazitlerde bağırsağa yapışarak kan emerler bu sebeple  kansızlığa neden olurlar. Keneler de buna dış parazit olarak örnek gösterilebilirler.Mide ülseri kanamaya sebep olduğundan anemiye sebep olurlar


Toprak Tadı

Diğerlerinden daha az zararlı olan bu sebep ise yere veya toprağa önceden düşmüş bir yiyeceğin tadının ve kokusunun sinmesinden kaynaklanabilir. Bu sebeple köpek sahibi olarak bu sebebi göz ardı etmeyip toprağı ve köpeğinizin yediğini incelemenizde fayda olacaktır.


Davranış Bozuklukları

İnsanlar sıkıldıklarında veya stresli olduklarında saçlarıyla oynama, yemek yem gibi farklı davranışlar gösterirler. Köpeğinizde enerjisini boşaltamadığında farklı tepkiler verebilirler. Eğer köpeğiniz bütün bir gün boyunca evde ilgisiz bir şekilde tıkılıp kaldıysa kendisini eğlendirmek için bir şeyler yapacaktır. Toprak yemekte bunlardan biri olabilir.

Bazı köpekler, özellikle genç ve yavru olanlar sıkıldıklarında toprakla oynayıp onu yemek için oldukça heveslidirler. Sıkıldıklarında,  gün boyu klubelerinde kaldıklarında yeterince ilgi gösterilmediklerinde bu davranışı yapmaları normaldir. Unutmayın köpekler de insanlar gibidir. Gün içerisinde uğraşacak bir iş, uğraş ararlar bunu bulamadıklarında ise bu şekilde davranabilirler.


Mide Ağrıları

Toprak yemek kulağa garip gelsede kilin mide problemlerini yatıştırdığı gerçektir. Parazitlerin giderilmesinde ve zehirin etkisinin azaltılmasında da kullanılır.

Köpeğiniz içgüdüsel olarak toprak yiyerek midesindeki problemleri bastırmaya çalışıyor olabilir mi ?


1.982 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page